Pohltí nás Sociální síť?

altInternetová sociální síť je poměrně nová záležitost stejně tak jako stejnojmenný film, popisující zrození té nejpoužívanější – Facebooku. Příběh o Facebooku bude za tisíc let starý jako lidstvo samo. Nejde v něm totiž o přijetí něčeho, co přišlo jako samozřejmost. Ve filmu se spíš od začátku klade důraz na individuální rozhodování jednoho člověka, který chtěl mít Facebook právě takový.

 

 

Je však zvláštní jaký vede zakladatel Mark Zuckenberg  vlastně život. V úvodní scéně vidíme, jak ho po výslechu dalšího Markova otravného tlachání pouští jeho holka k vodě. Místo toho, aby se s tím vyrovnal nějak s nadhledem, pomluvil ji na svém blogu a pokračuje dál ve svém životu před obrazovkou notebooku.

Má však štěstí, dostal skvělý nápad jak rozšířit možnosti sociální sítě Harvardovy univerzity, a má tak možnost svůj workoholismus směřovat na něco opravdu zajímavého. Hlavní zápletku tvoří výslechy v různých komisích. Protože se Mark neustále pohybuje na hranici etických a právních norem, ilustrují tyto scény celkem dokonale v jak zarezlé společnosti Facebook vlastně vznikal.

alt

Musí se neustále obhajovat, vysvětlovat proč co udělal a pevně si stát za svým názorem, jinak by jej komise rozcupovaly na malé kousíčky. V podstatě jsou všechny podobné scény velmi poučné, protože tvorba Zuckenbergovy sociální sítě vyloženě stojí na jeho vlastním vkusu a tyto kolektivní diskuze bývají většinou tvůrčí asi jako zasedání poslanecké sněmovny.

Příběh je navíc protkán řadou osobních rozhodnutí, kterými Mark ovlivňuje osudy svých kamarádů. Začátky projektu jsou dost nekonvenční. U programování se chlastá, chodí se pařit, jíst do drahých restaurací a nechybí ani hezké holky, které doslova žasnou nad rostoucím počtem připojených internetových uživatelů, což zní vyloženě asexuálně.

alt

Hraní si se softwarem a virtuálními příkazy bylo pro opačné pohlaví ještě nedávno atraktivní asi jako výhra na matematické olympiádě. Na druhou stranu Facebook má citelný společenský význam a tomu už rozumí každý. Také proto proti Zuckenbergovu nápadu bojují typičtí alfa samci – univerzitní veslaři a prominentní studenti.
Mark má navzdory svému společenskému významu stále problém s mnoha sociálními aspekty běžného života. Má problém komunikovat s holkami a starostlivost kamarádů si někdy vykládá dost paranoidně.

Hlavní hrdina si však v příběhu prosadí svou právě jen díky své neústupnosti, která by se dala nazvat jako tvrdohlavost. Jedná se o velmi užitečnou a dobrou vlastnost pokud má člověk štěstí a vkus na dobré nápady. Nicméně jestliže se budeme na svět okolo nás dívat černobíle tak jako on, může se stát, že si mimo naše profesionální pole působnosti v běžném životě nedokážeme poradit.

alt

Zdroj foto: Bontonfilm

 

Vyšlo 28.4.2012 na portálu Kultura21.cz